Liigne happesus organismis tekib mitmel erineval põhjusel, järgnevalt on loetletud põhilised tegurid:

PÕHJUSED (enamlevinud):

·       Üleliigsed süsivesikud menüüs – liialt suhkrurikas hein (Eestis ei ole enamasti probleemiks), liigsed süsivesikud lisatoidu näol kas ühe toidukorra või päevase maksimum etteantud NRC normi kohta, mida hobune suudab omastada korraga – kõik need tegurid koormavad hobuse organismi ja muudavad selle happelisemaks.

·       Üleliigne tärklis menüüs – hobune suudab korraga omastada 1g tärklist/1kg kehakaalu kohta, maksimum päevane kogus on 2g/kg kehakaalu kohta. Need arvud on toodud kui ülempiirid!, probleemide vältimiseks on soovituslik tärklise kogus hoida oluliselt madalam. Organismi jaoks on olulised süsivesikud, tärklis muutub kehas samuti glükoosiks, samas üleliigne tärklis jõuab seedimata kujul jämesoolde ja muudab selle happeliseks (tärklise koht ei ole jämesooles). Hein on üks parimaid süsivesikute vorme, jagades nende seedimise ja imendumise võrdselt seedeelundkonna vahel (lihtsamad ühendid maos ja peensooles, kiudaine (fruktaan) jämesooles) – loodus on ehitanud üles asja targalt, samas lihtsalt.

·       Vähene vee tarbimine – mida vähem vedelikku kehas, seda happelisem on keskkond (vedelikud, samuti sülg, mida hobune on loodud tootma konstantselt toidu olemasolul, lahjendavad sapivedelikku tasemele, mis on seedeelundkonnale sõbralik).

·       Stress – eelkõige pikaajaline, põhjustab teatud hormoonide toimel kehas liigset happesust

 

TAGAJÄRJED:

·       Mao- ja jämesoole haavandid

·       Suurem oht vigastustele läbi väiksema lihasliikuvuse ja -kõõluste elastsuse

·       Rohkem liigeseprobleeme

·       Kehvem toitainete omastamine

·       Kaalu kõikumine (alanemine)

·       Suurem tõenäosus koolikutele

·       Soodumus nahaprobleemidele (sh Sweet Itch, prei, sarkoidid jne)

·       Väiksem fertiilsus

·       Käitumisprobleemid (tulenevalt hormonaalsetest kõikumistest ja tekkinud terviseprobleemidest)

·       Pikaajalisel mikrobioomi häiritusel soodumus krooniliste haiguste tekkeks

·       Jne !

ENNETUS:

· Hein – ad libitum! – hobune on loodud toituma koresöödast – konstantselt. NB: juhul kui hobusel on kalduvus ülekaalulisusele, lasta mõõta suhkrusisaldust heinapartiis, mis peaks olema max 12%. Samuti kombineerida põhuga (kui ei esine ägedaid koolikute hooge sagedaselt- nimelt põhus leidub rohkelt ligniini, mis küll soodustab seedeprotsesse ja toidu liikumist seedekulglas, kuid samal ajal tekitab ka gaase – normaalne koresööda kõrvalprodukt).

· Prebiootikum jah? – Jah, hein on PARIM prebiootikum – mikrobioomi toit jämesoolestikus. Samuti ka ainuke kindel asi, mis sinna jõuab. Ülejäänud nii pre- kui probiootikumide jõudmine jämesoolde on vaid osaline (uuri internetist lisaks).

· Vesi – regulaarne juurdepääs joogikõlbulikule veele, aastaringselt.

· Üleliigsed süsivesikud ja tärklis menüüst välja – arvestades, et tänapäevane hein sisaldab keskmiselt 10% rohkem suhkruid stepiaegse 4%-ga, siis lisatoidud (eriti süsivesikute- ja tärkliserikkad) läbimõeldult menüüsse, vt näidet punkt 15: https://balancedequine.ee/infomaterjalid/pohitoed-kuidas-magu-ja-soolestikku-kaitsta

· Vältida järske muutuseid menüüs – söötade vahetusel teha üleminek minimaalselt nädala, ideaalis kahe nädala jooksul

· Võimalusel vähendada pikaajalist stressi

· Vajadusel kasutada lisandeid (ravimtaimi, mineraale, vitamiine jne) seedesüsteemi aluselisemaks muutmiseks, allpool soovitused:
  1. Mastic Treatment
  2. Gastro Support
  3. Psüllium
  4. Intestinal Herbs
  5. Custom Made Herb Mix

Vt lisaks: https://balancedequine.ee/sumptomid-diagnoos/soolestik-ja-magu